23.7 C
İzmir
More

  Doğanın Tadını Çıkarabileceğiniz İzmir’in En Büyük 10 Parkı

  Şehrin gürültüsünden, beton yığınlarından ve insan kalabalığından sıkıldıysanız yola koyulmanın tam vaktidir. Doğa ile iç içe sakin ve huzurlu bir gün geçirmek için İzmir’in 10 büyük parkını sizler için hazırladık.

  10) Fuar Kültür Park

  Fuar Kültür Park
  Fuar Kültür Park

  Kültürpark 421 bin metre kare alana sahiptir. Burada, büyük bir kısmı yurtdışından getirilmiş 200’den fazla değerli ağaç ve çeşitli bitki türü vardır. Tartan koşu pisti, kapalı spor salonu, tenis kortu, yüzme havuzu, nikah salonu ile lunaparkı içerir. Burada yıl içerisinde kitap fuarı etkinlikleri düzenlenmektedir. Burada bulunan tesisler Atatürk Açıkhava Tiyatrosu, İsmet İnönü Sanat Merkezi, İzmir Sanat, Fuar Evlendirme Dairesi, Celal Atik Spor Salonu, Paraşüt Kulesi, Gençlik Tiyatrosu, Resim-Heykel Müzesi, Tarih ve Sanat Müzesi’dir.

  • Adres: Mimar Sinan, Şair Eşref Blv. No.50, 35220 Konak/İzmir
  • Telefon: (0232) 293 94 97

  9) Karagöl Tabiat Parkı

  İzmir Karagöl Tabiat Parkı
  İzmir Karagöl Tabiat Parkı

  35 bin metre kare alanda bulunan bu tabiat parkı küçük bir krater gölüne sahiptir. El değmemiş doğasından büyüleneceksiniz. Gür ormanların yanı başında piknik ve ya kamp yapmak istiyorsanız burası cennet gibi bir yer olacak. Ayrıca burada internet ve telefon çekmemektedir. Otel gibi konaklama yerleri bulunmamaktadır.

  • Adres: Kurudere Bornova/İzmir
  • Telefon: 0232 369 50 55

  8) İzmir Kuş Cenneti

  İzmir Kuş Cenneti
  İzmir Kuş Cenneti

  Çiğli’de bulunan tabiat alanı ülkemizin en büyük deniz tuzlası olan Çamaltı Tuzlası sahasında 8.000 hektarlık bir alana yayılmıştır. Burası 289 farklı kuş türünü barındırmaktadır. Tepeli Pelikan, Flamingo, Kırlangıç, , Saksağan, Serçe, Çamurçullu en çok görülen türler arasında yer almaktadır. Göç yolu üzerinde ki parkta bulunan seyir kulelerinden kuşları izleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

  • Adres: Tuzla, No: Kuş Cenneti Yolu No:11, 35620 Çiğli/İzmir

  7)  Doğal Yaşam Parkı

  İzmir Doğal Yaşam Parkı
  İzmir Doğal Yaşam Parkı

  Burası  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Kasım 2008’de açılmıştır. 425 bin metre karelik alan üzerine kurulan parkta 125 türden 1500 hayvan bulunmaktadır. Ayrıca bu park Avrupa Hayvanat Bahçeleri ve Akvaryumlar Birliği üyesidir. Yılda 1 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Burada ki hayvanlar doğal ortamlarında sergilenmektedir.

  • Adres: Tuzla, Ahmet Piriştina Cd. No 3, 35620 Çiğli/İzmir

  6) Homeros Vadisi

  İzmir Homeros Vadisi
  İzmir Homeros Vadisi

  İzmir’in vazgeçilmez yerlerinden olan Homeros Vadisi, adını MÖ 8. yüzyılda İzmir’de yaşadığı kabul edilen, İlyada ve Odysseia’nın derleyicisi Homeros’tan almıştır. Burada 182 bitki türü ve 103 kuş türü yaşamaktadır. Vadi yaklaşık 7 kilometre uzunluğundadır. Burada piknik yapıp şehrin kalabalığından uzak, huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

  • Adres: Çamiçi, 35040 Çamiçi/Bornova/İzmir

  5) İnciraltı Rekreasyon Alanı

  İzmir İnciraltı Rekreasyon Alanı
  İzmir İnciraltı Rekreasyon Alanı

  Burası yaklaşık 2 milyon metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Deniz ve yeşilin birleştiği bu yerde yürüyüş, gezinti ve piknik yapabilirsiniz.  İnciraltı Kent Ormanı’nda dinlenme alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları bulunmaktadır. Kuşların barındığı ve yumurtladığı alanlar, sulak alanlar ile balıkçı barınakları korunmuştur.

  • Adres: Bahçelerarası, 35330 Balçova/İzmir

  4) Meles Deltası

  İzmir Meles Deltası
  İzmir Meles Deltası

  139 bin metrekare yeşil alanda bulunan Meles Deltası, gezi yolları ve dinlenme alanlarını barındırmaktadır.  Ayrıca su kuşları için su havuzları bulunmaktadır.

  • Adres: Çınarlı, 35170 Konak/İzmir

  3) Bornova Büyükpark

  İzmir Bornova Büyükpark
  İzmir Bornova Büyükpark

  Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu ve Uğur Mumcu Kültür Merkezi’nin içinde bulunduğu Büyükpark, oyun parkları, yürüyüş ve koşu parkurları, kafeteryaları ile şehrin gürültüsünden uzak kalabileceğiniz, doğa ile huzur bulabileceğiniz bir yer.

  • Adres:  Kazımdirik, Fevzi Çakmak Cd. No: 38, 35100 Bornova/İzmir
  • Telefon: (0232) 999 29 29

  2) Tanay Tabiat Parkı

  İzmir Tanay Tabiat Parkı
  İzmir Tanay Tabiat Parkı

  Çeşme’nin, Ilıca mevkiinde bulunan Tanay Tabiat Parkı, otopark, büfe, lokanta, tuvalet, duş, dinlenme alanları, yürüyüş yolu gibi hizmetleri içerir. Ağaçların arasında yazın sıcağın uzakta gölgelik alanlarda güzel piknikler yamak için oldukça idealdir. 


  • Adres: Celal Bayar Mahallesi, 35930 Alaçatı/Çeşme/İzmir

  1) Yamamoto Japon Bahçesi

  İzmir Yamamoto Japon Bahçesi
  İzmir Yamamoto Japon Bahçesi

  Uzun yıllar Türkiye’de yaşayan ve hayatını kaybeden Mimar Tatsuya Yamamoto anısına Bayraklı’da yaptırılmıştır. Burada Japonya’ya özgü Sakura, Bambu, Gynko Biloba ağaçlarının bulunduğu özel bir peyzaj mimarisi vardır. Ayrıca iki adet havuz körü ve yürüyül yolu bulunmaktadır.

  • Adres: Adalet, Anadolu Cd. No:39, 35530 Bayraklı/İzmir

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Latest Posts

  Popüler