18 C
İzmir
More

  Sahil Köyünden Sanat Merkezine Kadar İzmir’de Az Bilinen 10 Yer

  İzmir deyince hepimizin aklına Alsancak, Kemeraltı, Kordon, Alaçatı, Saat Kulesi, Çeşme ve Urla gibi klasik yerler geliyor. Sizler için çok az kişinin bildiği, uğramadan dönülmeyecek İzmir’de Az Bilinen 10 Yer listesini sizler için derledik.

  10) İsmet İnönü Sokağı

  İsmet İnönü Sokağı
  İsmet İnönü Sokağı

  Kemeraltı ile İkiçeşmelik arasında kalan Kestelli mahallesinde bulunan İsmet İnönü Sokağı, tarihi dokusunu koruyan nadir sokaklardan birisi. 1884 yılında, İsmet İnönü, bu sokakta bulunan bir evde doğmuş. Sokak buram buram tarih kokuyor. Fotoğraf çekmelere doyamayacaksınız.

  • Adres: Türkyılmaz, İnönü Sk. No:20, 35260 Konak/İzmir

  9) Balıklıova

  Balıklıova
  Balıklıova

  Urla’ya bağlı Balıklıova, huzurlu, sakin, küçük ve şirin bir balıkçı köyü. Burada yemek isterseniz en iyi yer salaş şirin bir balık lokantası olan Garip’in Yeri’ne uğramalısınız. Deniz kıyısında bulunan bu lokanta da kalamarın tadına mutlaka bakın deriz. Buranın tadı bahar aylarında bir başka oluyor.

  • Adres:  Balıklıova Mah. Balıklıova Cad. No: 138 Urla/İZMİR

  8) Karaburun’un köyleri

  Karaburun’un köyleri
  Karaburun’un köyleri

  Kötü yol şartlarından dolayı Karaburun, İzmirlilerin bile ihmal ettiği bir yarımada. Tipik Ege köyü olan Karaburun eşsiz ve sakin koylara sahip. Amberseki’de uğrayın ve Melisa Kahvaltı Evi’nde eşsiz Ege Denizi’ne karşı bir kahvaltı yapın. Daha sonra bir mola verin ve Kösedere’deki kahvelere uğrayın, köy halkıyla sohbet edin. İnecik’in İtalyan köylerini andıran mimariye sahip taş evli sokaklarında dolaşın.

  7) Arkas Sanat Merkezi

  Arkas Sanat Merkezi
  Arkas Sanat Merkezi

  Fransa Fahri Konsolosluğu’nun denize bakan kısmında yer alan Arkas Sanat Merkezi, Kordon’da yıkılmadan ayakta kalabilen nadir tarihi binalardan birisidir. 2011 yılından beri faaliyet gösteren sanat merkezinde, birçok uluslararası sanatçının eserinin sergilenmiştir.

  • Adres: Kültür, 1380. Sk. 3-1, 35230 Konak/İzmir
  • Telefon: (0232) 464 66 00

  6) Barbaros Köyü

  İzmir Barbaros Köyü
  İzmir Barbaros Köyü

  Barbaros Köyü, sakin, sessiz herkesten uzak şirin mi şirin bir köy. Köylülerin topraktan, imeceden gelen bir gelenekleri var. Bu geleneğin adı Korkuluk Festivali. Yerel halk, yaptıkları korkuluklarını yarıştırıyorlar. Yemekler yeniyor, eğlenceler düzenleniyor. Daha sonra korkuluklar köy meydanında sergileniyor. Ayrıca köyde ki başka bir adet, çat kapı geleneği. Kapsında ‘çat kapı evi’ yazan evlere kapıyı çalıp konuk olabiliyorsunuz.

  • Adres: Barbaros, 7015. Sk. No:8, 35430 Urla/İzmir

  5) La Puerta

  İzmir La Puerta
  İzmir La Puerta

  Halk arasında Bornova Sokağı olarak bilinen, Alsancak Garı’nın tam karşısında yer alan 1469 Sokak’ında bulunan La Puerta, iki katlı tarihi bir Rum evinde faaliyet gösteriyor. Dış cephesi rengârenk boyalarla boyanmış La Puerta’nın iç dizaynı ise ahşap ağırlıklı ve seyahat temalı düzenlenmiş.  Mekanın menüsü harika yemeklerle donatılmış.

  • Adres: Alsancak, 1469. Sk. No:71 D:No:69, 35000 Konak/İzmir
  • Telefon: (0232) 422 44 57

  4) Meyhane Piero

  Meyhane Piero
  Meyhane Piero

  Meyhane Piero tarihi, eski bir Rum evinde yer alıyor. Orijinal hali korunarak antika eşyalarla dekore edilmiş. Duvarlarda, mülk sahiplerinin eski fotoğrafları yer alıyor. Türk ve Rum lezzetleriyle donatılmış menüyü beğeneceğinize eminiz. Burada sevdiklerinizle hoş bir gün geçireceksiniz.

  • Adres: Alsancak, Muzaffer İzgü Sk. No:3, 35220 Konak/İzmir
  • Telefon: 0543 743 76 35

  3) Lübbey Köyü

  İzmir Lübbey Köyü
  İzmir Lübbey Köyü

  Lübbey Köyü, bilinen adıyla Hayalet Köy, göç vere vere köy halkı sayısının bir elin parmağını geçmediği bir köy. Burası Türkmen kökenli bir köy. Burada kalan halk hayvancılıkla geçimlerini sağlıyorlar ve burayı terk etmeyi de düşünmüyorlar. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız buraya bayılacaksınız. Tarihi dokusu, kiremitten taştan ya da ahşaptan kırık dökük evler, sizi çok başka yerlere alıp götürecek.

  • Adres: Çamyayla, 35750 Ödemiş/İzmir

  2) Kepler Pavilion 

  İzmir Kepler Pavilion
  İzmir Kepler Pavilion

  İzmir’de farklı bir yer arayışı içindeyseniz, bilinen mekanlar yerine marjinal konsepte sahip, görsel bir şölen yaşatan, sakin bir olan Kepler Pavilion tam size göre. Burası İzmir’in eski Levanten evlerinden birinde faaliyet gösteriyor. Mekanın bahçesinde mevcut. Kaliteli müziklerle ve bazı günler açılan tekno müziklerle eğleneceksiniz. Ayrıca kışın, içeride ki şömine de açılıyor.

  • Adres: Cumhuriyet Bulvarı Numara:248, 35220 Konak/İzmir
  • Telefon: 0533 386 33 63

  1) Germiyan Köyü

  İzmir Germiyan Köyü
  İzmir Germiyan Köyü

  Burası Türkiye’nin ilk Slow Food köyü! Köy konseyi ve yerel yetkililerin öncülüğünde İtalya ile yürütülen ve Mayıs 2016 sonunda neticeye bağlanan anlaşma sayesinde köy artık, yereli ve gelenekseli savunan Slow Food ünvanını almıştır. Bu akım Fast Food akımına karşı İtalya tarafından oluşturulmuş bir akım. Bu akım, yemeğin sağlıksızlaşmasına karşı kendi mutfağına sarılmayı  Köy halkından Dilek Hanım’ın Evi ziyaretçilere açık ve mutlaka görmeniz gereken bir yer. Evin içerisi 100 – 150 yıllık eşyalar ile dolu. Hatta bu ev dizi çekimlerinde bile kullanılmış bir ev.

  • Adres: 35937 Çeşme/İzmir

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Latest Posts

  Popüler