36 C
İzmir
More

  Geçmişi Yerinde Yaşayacağınız İzmir’de En İyi 10 Tarihi Mekan

  İzmir yüzyıllar boyunca sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Bu da bizlere yüzlerce tarihi değeri bir arada görmeyi mümkün kılıyor. Adeta bir açık hava müzesi haline gelmiş görmeden gitmemeniz gerek İzmir’de En İyi 10 Tarihi Mekan sizler için derlendi.

  10) Efes Antik Kenti

  İzmir Efes Antik Kenti
  İzmir Efes Antik Kenti

  Selçuk’ta bulunan Efes Antik Kenti’nin ilk kuruluşu M.Ö. 6000’li yıllara dayanıyor. Burada yapılan kazılarda Tunç Çağları ve Hittitler’e ait yerleşimler saptanmıştır. Hititler döneminde kentin adı Apasas idi. Bugün gezilen Efes, Lysimakhos tarafından M.Ö. 300 yıllarında kuruldu. Efes, Asya eyaletinin başkenti ve en büyük liman kenti olmuştur. Burası UNESCO dünya mirası sit alanıdır.

  • Adres:  Atatürk, Uğur Mumcu Sevgi Yolu No: 26, 35920 Selçuk/İzmir
  • Telefon: (0232) 892 60 10

  9) Agora Açık Hava Müzesi

  İzmir Agora Açık Hava Müzesi
  İzmir Agora Açık Hava Müzesi

  Agora dil kökeni olarak şehir meydanı, çarşı demektir. Namazgâh semtinde bulunan agora, M.S. 2. Yüzyılda yaşamış Roma Dönemi’nden kalmadır. İzmir agorası Helenistik ve Roma agoralarının en büyüğü ve en iyi korunmuş olanıdır.

  • Adres: Yeni, Tarık Sarı Sk. No:16, 35240 Konak/İzmir

  8) Allianoi Antik Kenti

  İzmir Allianoi Antik Kenti
  İzmir Allianoi Antik Kenti

  Allianoi, Sağlık Tanrısı olarak bilinen Asklepion’un kenti olarak kabul edilmektedir. Bergama’nın, Paşa Ilıcası Mevkii’nde yer alan bir Misya antik kentidir.

  • Adres: Paşaköy, 35700 Bergama/İzmir

  7) Bikur Holim Sinagogu

  İzmir Bikur Holim Sinagogu
  İzmir Bikur Holim Sinagogu

  Burası İzmir’de yaşayan Hollanda asıllı Salomon de Ciaves tarafından yaptırılmıştır. 1772 yılında ortaya çıkan şiddetli bir yangında yok olmuş daha sonra 1800 yılında Manuel de Ciaves tarafından yenisi yaptırılmıştır. Günümüzde 1800’lü yıllardaki görüntüsünü korumaktadır.

  • Adres: Güzelyurt, Eşrefpaşa Cd. No:44, 35250 Konak/İzmir

  6) Kızıl Avlu

  İzmir Kızıl Avlu
  İzmir Kızıl Avlu

  Kızıl Avlu veya diğer adıyla Serapeion olan tapınak, Bergama’da bulunan bir Roma tapınağıdır. Roma İmparatorluğu döneminde M.S. 2. Yüzyılda Hadrianus zamanında inşa edilmiştir. Tapınağın Mısır tanrılarının ibadetinde kullanılmış olduğu düşünülmektedir.

  • Adres: İslamsaray, Bergama Yolu 1. Km, 35700 Bergama/İzmir

  5) Klaros

  İzmir Klaros
  İzmir Klaros

  Klaros, Kahin Tanrı olarak bilinen Apollon’un Anadolu’daki 2 önemli kehanet merkezinden birisidir. Burası, M.S. 4. yüzyılda Hıristiyanlğın yayılması ile birlikte terkedilmiştir. Günümüzde bu alanda Helenistik döneme ait Apollon Tapınağı ve Sunağı, Roma Dönemine ait Artemis Tapınağı ve Sunağı ve çeşitli onur anıtları bulunmaktadır.

  • Adres: Ahmetbeyli, Işıklı Klaros Cd., 35470 Menderes/İzmir

  4) Pergamon

  İzmir Pergamon
  İzmir Pergamon

  Pergamon, Bergama merkezinde kurulu antik kenttir. Eski çağlarda Misya bölgesinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. M.Ö. 282-133 arasında da Pergamon Krallığı’na başkentlik yapmıştır. Burada ilk kazı çalışmaları 1878’de başladı ve halen sürmeye devam etmektedir. Pergamon, 2014 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir.

  • Adres: Hamzalısüleymaniye, Bergama / İzmir
  • Telefon: 444 6 893

  3) Kemeraltı Çarşısı

  İzmir Kemeraltı Çarşısı
  İzmir Kemeraltı Çarşısı

  Kemeraltı Çarşısı, 1592 yılında inşa edilmiş ve ticarethanelerin açılması ile oluşmuştur. 19. yüzyılda İzmir’in ticaret hayatı için en önemli nokta olan bu çarşı eski hanlar ve bedestenleri barındırmaktaydı. Burada bulunan ticaret yerleri dar gelirli ailelerin geçimini sağlıyordu. Günümüzde bunun çok dışına çıkmış olan çarşı en çok uğranan alışveriş yerlerinden biri olmuş durumda. 2020 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edildi.

  • Adres: Konak/İzmir

  2) Tarihi Asansör

  İzmir Tarihi Asansör
  İzmir Tarihi Asansör

  1907 yılında Musevi iş adamı Nesim Levi tarafından yaptırılmıştır. Yapılma amacı, birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan Mithatpaşa ve Nihatbey arasında hızlı ve kolay ulaşım sağlamaktır.

  • Adres: Turgut Reis, Şht. Nihatbey Cd. 76/A, 35000 Konak/İzmir
  • Telefon: (0232) 293 47 80

  1) Teos Antik Kenti

  İzmir Teos Antik Kenti
  İzmir Teos Antik Kenti

  Kurucusu Dionysos’un oğlu Athamas olan Teos’un, M.Ö. 1050-1000 kurulduğu tahmin edilir. Teos, 12 İyon kentinden biri olan Teos’da bulunan Dionysos Tapınağı M.Ö. 2. yüzyılın başlarında Hermogenes tarafından inşa edilmiştir. Dionysos Tapınağı, Anadolu’da onun adına yapılan tapınakların en büyüğü olma özelliğine sahiptir.

  • Adres: Sığacık, Teos Cd. No:151, 35460 Seferihisar/İzmir
  • Telefon: (0232) 483 51 17

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  Latest Posts

  Popüler